home

Bel ve Sırt Ağrılarını Önlemek İçin Yatak Seçimi

Bel ve Sırt Ağrılarını Önlemek İçin Yatak Seçimi 
Kronik bel ağrısının uyku kalitesini önemli ölçüde etkilemesi şaşırtıcı değildir. Doktorlar ve bilimadamları yıllardır insanların ihtiyaç duyduğu uyku ve dinlenmeye mani olan şeyin yatak olduğunu düşünüyorlar. Yanlış yatak, sırt ve bel rahatsızlıklarını daha kötü hale getirebilir, gece dinlenmemize ve gün içinde ağrı hissetmemize neden olabilir.


En iyi yatağın sert yatak olduğu düşüncesi her zaman doğru değildir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar kronik bel ağrısından muzdarip kişilerde orta sert bir yatağın uyku kalitesini büyük ölçüde artırdığını göstermektedir. “Bel ağrısı için sert yatak iyidir” düşüncesi artık değişmektedir

Geleneksel olarak yatak üreticileri ortopedik yataklarda bel ve sırt bölgesine daha fazla destek sağlaması amacıyla yay sıklığını artırmaktaydı. Fakat bazı klinik çalışmalarda bu aşırı sert yatakların aslında uyku kalitesini düşürdüğü tespit edildi. Sert yatakta yatanlar için orta sert bir yatağa geçiş yapmak hem bel ve sırt ağrısını geçirmek için hem de daha iyi uyumak için anahtar niteliğinde olabilir. 

“Orta sert” terimi muğlak bir ifade olabilir, bu nedenle farklı yatakları deneyerek sizin için en rahat olanı bulmanız tavsiye edilmektedir. Çoğu firma, pamuk dolgu katmanları içeren geleneksel yaylı yatakları hala “sert olan iyidir” düşüncesi ile ürettiği için bunların yerine yenilikçi malzemeler ile üretilen ve son 10 yıldır popüler hale gelen yeni nesil yataklar tercih edilebilir. Sünger yataklar, lateks yataklar ve ileri teknoloji ürünü havalı yatakların trend olmasının bir sebebi vardır: Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu tip yatakların bel ağrısını azalttığını ve daha iyi uyku sağladığını göstermektedir. (Not: Burada basit şişme havalı yataklardan değil, hava basıncı ile sertlik ayarına imkan veren elektro-mekanik yataklardan bahsediliyor.) Massachusetts Hastanesinde yapılan bir çalışma, sıradan yaylı yataklardan hava akımı ile dijital olarak sertlik ayarına imkan veren bu tür yataklara geçiş yapan kişilerde bel, sırt ve boyun ağrılarının azaldığını; kırgınlık, tutulma ve ağrı hislerinde azalma görüldüğünü ve uyku kalitesinin arttığını göstermiştir.

Visko sünger, yataklarda vücut şekline uyum sağlaması için kullanılmaktadır. Bu sünger türü, vücudun doğal şekline uygun bir pozisyonda kalmasına imkan vermektedir, vücudun sırt bölgesine ve diğer bölgelerine uygulanan basıncı azaltmaktadır. Yale Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma, Amerika’daki popüler bir hafıza sünger yatak üreticisinin ürünlerinin uyku kalitesini artırdığı yönündeki iddialarını desteklemiştir.

Organik lateks yataklar doğal malzemeleri tercih eden kişiler için sünger yataklara alternatiftir. Lateks yataklar, sentetik sünger yataklar gibi basınç azaltma ve vücudu destekleme özelliklerine sahiptir. Oklahoma Devlet Üniversitesinin yaptığı bir çalışmada, sünger ve lateks katmanlarından oluşan bir yatak kullanmanın kronik ağrıları olan kişilerde uyku kalitesini artırdığı gösterilmiştir. Sünger ve latex katmanlarından oluşan bir yatağa geçiş yaptıktan sonra bel ve sırt ağrıları zamanla azalmaya devam etmektedir. 

Birbirinin ardı ardına yapılan araştırmalar, yeni nesil yatak tasarımlarının hem ağrıları azalttığını hem de uyku kalitesini artırdığını göstermektedir. Fakat yine de bu araştırma sonuçlarına temkinli yaklaşmak gerekiyor, çünkü pamuk dolgusu içeren kaliteli yaylı yatakların da iyi uyku sağladığına dair başka araştırma sonuçları da var. Bu ikinci gruptaki araştırmalar kronik bel ve sırt ağrısı olan insanların orta sertlikte yeni bir yatak kullanmaya başladıktan sonra daha rahat ettiğini gösteriyor. Yani bu gruptaki araştırmalar değişik bir yatak türüne geçmek ile ilgili değil. Eski ve yıpranmış bir yataktan yeni ve rahat bir yatağa geçiş yapmanın olumlu sonuçlar getirdiğini gösteriyor. 

Eğer bel ağrınız varsa yeni bir yatağa yatırım yapmak kendinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biridir. Fakat daha iyi bir bel ve sırt için sihirli bir formül yoktur, kendi zevkleriniz sizin için en iyi kılavuz olmalıdır. Üzerine yattığınızda rahat hissetmenizi sağlayan ve orta sertlikte olan herhangi bir yatak modelini tercih edin yeter.