home

Yeni Bir Yatağa İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz ?

Yatak sadece bir ihtiyaç değildir, aynı zamanda sağlığınız için yaptığınız önemli bir yatırımdır. Yatak odanızdaki en değerli eşyanızdır, çünkü üzerinde uyuyarak ömrünüzün önemli bir bölümünü onunla geçirirsiniz. 

İyi bir yatak, iyi uyumanızı sağlayarak fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınızı olumlu etkiler, vücudunuzun sağlıklı bir şekil almasını sağlar, bel ve sırt ağrılarını önler. İyi uyuyamadığınız bir gecenin sabahında yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Araştırmalar rahat olmayan bir yatakta uyumanın uykunuzun kalitesini düşürebileceğini ve uyku sürenizi bir saat kadar azaltabileceğini gösteriyor. Uyku kalitesi ve süresindeki düşüş o kadar yavaş gerçekleşebiliyor ki çoğu insan bunun yataktan kaynaklandığını farketmiyor.

Yatakların belirli bir ömrü vardır. Belirli bir süre sonra yatağınızın içindeki malzemeler mekanik yorulmadan dolayı fiziksel özelliklerini kaybetmeye başlar. Ayrıca yatağınızın içinde yaşayan bakteri ve mite gibi mikroorganizmaların sayısı çoğalır. Hijyenik kalma özelliği güçlü olmayan bir yataktaki mikroorganizma sayısı kısa sürede milyonlara ulaşır. 

Kilo artışı veya kilo kaybı, evlilik gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri de yeni bir yatağa ihtiyaç duymanıza sebep olabilir. 

 

Yeni Bir Yatağa İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?


Gerçekten de yeni bir yatak satın almanız gerekiyor mu? Şu sorulara verdiğiniz cevapları değerlendirerek bir kanaat edinebilirsiniz:

•   Sabahları vücudunuzda gerginlik, ağrı ve sızı ile uyanıyor musunuz? 

•   Bir yıl önceki kadar iyi uyuyabiliyor musunuz? 

•   Son zamanlarda hiç başka bir yatakta yattınız ve daha iyi uyudunuz mu? 

•   Aşınma, yıpranma, çökme gibi yatağınızın eskidiğine dair belirtiler görüyor musunuz?